Православен център „Проф. Тотю Коев“
Православният център „Проф. Тотю Коев“ е създаден през пролетта на 2003 г. със съвместен договор между фондация „Покров Богородичен“ и Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ като Православен библиотечно-информационен център. На 30 януари 2010 г., деня в който Църквата почита светите Трима светители – св. Василий Велики, св. Йоан Златоуст и св. Григорий Богослов – беше осветена новата зала на центъра и той беше именуван на първия декан на Православния богословски факултет – проф. Тотю Коев. От 2017 г. дейността на Центъра се подкрепя от фондация „Дякония и мисия“.
Програмата „Тутор“
От 2010 г. в Православния център „Проф. Тотю Коев“ стартира проект за академично наставничество. Проектът има за цел разработване и прилагане системата на туторството (от англ. tutor, наставник) в помощ на преподавателите и студентите от факултета. Основните принципи на туторството са заимствани от системата на западното образование като за модел е използвана туторската институция в богословските факултети и институти във Великобритания (Оксфорд, Кеймбридж, Дърам).
Личният академичен наставник подкрепя и напътства студентите в тяхното обучение. Осигурява връзката между теоретичното обучение и практическото прилагане на наученото. Наставникът прекарва няколко часа на дневна, седмична или месечна база, за да предаде опита си на студента. От началото на проекта до 2016 г. той се осъществява с финансовата подкрепа на фондация „Покров Богородичен“, от 2017 г. туторската програма се подкрепя от фондация „Дякония и мисия“.
От програмата „Тутор“ за периода 2014 година до май 2018 година са се възползвали 163 бакалаври, магистри и докторанти.
Тутор към Православния център „Проф. Тотю Коев“ е Диана Николова, магистър по теология и докторант в катедра „Библейско и систематическо богословие“ на Православния богословски факултет при Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.
Post Scriptum: „От вавилонската кула до Homo cyberneticus“ от д-р Свилен Спасов
В книгата изчерпателно и подробно се разглеждат социокултурните и антропологично-етическите аспекти на генното инженерство, включително в контекста на православния биоетичен дискурс. Проследяват се историческите предпоставки за развитието на съвременните технологии и възникването на идеите на модерната евгеника.
Post Scriptum: „История на Врачанска епархия от нейното учредяване до 30-те години на XX век“ от д-р Мирослав Ангелов
Изследването е първото по рода си, което проследява живота и делото на архиереите в историята на Врачанска епархия от нейното учредяване до 1930 г. Въз основа на архивни документи са представени неизвестни събития, като например репресиите на правителството на Стефан Стамболов срещу митрополит Константин. За първи път изцяло въз основа на изворови данни и периодичен църковен печат е разгледан подробно животът и е анализирано делото на Врачанския митрополит Климент.
Post Scriptum: „Византийски източници за исляма“ (том 1) от прот. д-р Стелиян Кунев
Книга съдържа двата най-важни официални документа на Православната църква относно исляма, създадени през византийската епоха: „Чин за приемане на сарацини“ и „Томос на Константинополския събор“ от 1180 г., както и едно по-малко познато апологетично съчинение „Против Мохамед“. Изследването е съсредоточено върху исторически, литургико-каноничен и догматичен анализ на посочените съчинения в контекста на християнско-мюсюлманските отношения. Анализира се част (§56) от Социална доктрина на Константинополската патриаршия относно исляма. Поставят се въпроси и от съвременен характер – ролята на оглашението и катехизацията в Църквата, междурелигиозните и междуконфесионалните отношения – християнство-ислям и православие-римокатолицизъм.
Post Scriptum: „Наръчник за адаптиране на библейски текстове за деца в предучилищна възраст“ на д-р Илиана Димова
На 30 януари 2023 г. денят, в който Църквата чества паметта на светите трима светители св. Василий Велики, св. Григорий Богослов и св. Йоан Златоуст и празник на висшите богословски школи, поставяме начало на нова поредица онлайн срещи Post Scriptum, в която ще представим книгите на докторанти на Православния богословски факултет при ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, успешно защитили и публикували своите дисертации.
Първата ни среща ще бъде посветена на „Наръчник за адаптиране на библейски текстове за деца в предучилищна възраст“ на д-р Илиана Димова.
Покана за участие в VII докторантско училище по систематическо богословие „Богословие, терминология, традиция“
Центърът по систематическо богословие към Православния богословски факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и фондация „Дякония и мисия“ организират за седма поредна година докторантско училище по систематическо богословие, което ще се проведе в периода 2-3 юни 2022 г. в гр. Велико Търново (Православен център „Проф. Тотю Коев“).
ONLINE TUTORING_2
Академичният наставник подкрепя и напътства студента в неговото обучение. Осигурява връзката между теоретичното обучение и практическото прилагане на наученото.В рамките на програмата „Tutor” ние представяме онлайн събитието ONLINE TUTORING.
ONLINE TUTORING
Академичният наставник подкрепя и напътства студента в неговото обучение. Осигурява връзката между теоретичното обучение и практическото прилагане на наученото.В рамките на програмата „Tutor” ние представяме онлайн събитието ONLINE TUTORING.
Ученици от ПГТ „Васил Берон“ гостуваха в Православния център
Ученици от ПГТ „Васил Берон“, бъдещи екскурзоводи, заедно с техния класен ръководител Снежана Стефанова, гостуваха в Православния център „Проф. Тотю Коев“ на 19 октомври 2020 г. – денят, в който се чества паметта на св. Йоан Рилски Чудотворец.
Безплатни места за поклонническо пътуване на студенти от Православния богословски факултет
Фондация „Дякония и мисия“ осигурява пет безплатни места за еднодневното поклонническо пътуване до каранвърбовския манастир „Св. вмчца Марина“ и гр. Русе (14 ноември 2020 г.) за студенти от бакалавърските и магистърските програми на Православния богословски факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
ИМАТЕ ЛИ НУЖДА ОТ TUTOR?
Академичният наставник подкрепя и напътства студента в неговото обучение. Осигурява връзката между теоретичното обучение и практическото прилагане на наученото.
От 2017 г. програмата „Tutor“ се подкрепя от фондация „Дякония и мисия“. От нея са се възползвали 192-ма бакалаври, магистри и докторанти в периода 2014 – 2019 година.